Equipment Specification Sheet
LOKS Premier
LOKS Premier
Technical specifications
| Mechanism | 304# reader, front/back panel and handle |
| Handle options | Leather handle with solid structure (optional) |
| Unlock method | Mifare card or mechanical key |
| Power supply | 4 x AA alkaline battery (DC 6V) |
| Static current | 25 uA |
| Dynamic current | < 150 mA |
| Working temperature | -20 to 45 C |
| Working humidity | 20% to 95% |
| Battery life | Normal open: 15,000 times |
| Low power alarm | Below 4.8V, with approximately 150 opens remaining |
| Audit trail | 990 latest records including mechanical key events |
| Door thickness | 40 to 65 mm |
| Suggested usage | Wood door |