Equipment Specification Sheet
LOKS Modern
LOKS Modern
Technical specifications
| Construction | #5 zinc alloy handle, CNC aluminum reader |
| Unlock method | Mifare card or mechanical key |
| Power supply | 4 x AA alkaline battery (DC 6V) |
| Static current | 25 uA |
| Dynamic current | < 150 mA |
| Working temperature | -20 to 45 C |
| Working humidity | 20% to 95% |
| Door thickness | 40 to 65 mm |
| Suggested usage | Wood door |