Equipment Specification Sheet
LeakSense Sensor Kit
LeakSense Sensor Kit
Technical specifications
| Kit contents | 3 × sensors, 3 × batteries, 3 × remote sensing discs, mounting hardware |
| Alarm | Built-in audible siren + LED indication |
| Sensing | Moisture (base or remote disc), humidity, temperature |
| Connectivity | 2.4 GHz Wi‑Fi (802.11 b/g/n) (system dependent) |
| Power | CR123A lithium battery (per sensor) |
| Operating temperature | -20°F to 140°F (-29°C to 60°C) |
| Dimensions (per sensor) | 3-1/4 in × 2-5/8 in × 1-1/16 in (depth off-wall) |
| Remote sensing disc | 48 in (122 cm) cable (extendable with optional cable) |
| Certifications | FCC Part 15 / ISED RSS (region dependent) |
| Materials | Plenum-rated cable/jacket/materials |