Equipment Specification Sheet
Bolt
Bolt
Technical specifications
| Material | Aluminum Alloy, ABS, Acrylic |
| Communication | WiFi |
| Supported OS | iOS 7.0+ / Android 4.4+ |
| Door thickness | 35–55 mm |
| Power supply | DC 6V (4× AA alkaline) |
| Static / Dynamic current | ≤ 50 μA / < 200 mA |
| Unlock time | 1–1.5 seconds |
| Working temp / humidity | -20 to 50 °C / 10%–95% |
| User capacity | Card + password: 300 groups |
| Virtual password | Available |
| Default passcode | 123456 (invalid after setting) |